Praca stylisty polega na kreowaniu wizerunku klienta. Do jego zadań należy łączenie umiejętności z zakresu fryzjerstwa, wizażu, kosmetyki i charakteryzacji. Stylista wykorzystując wiedzę na temat doboru stroju do typu sylwetki, modnych fasonów, doboru barw i wzorów – pomaga klientowi w odkryciu jego własnego stylu i stworzeniu własnego wizerunku.
Stylista jest zawodem, w którym najważniejsze jest wyczucie stylu i orientacja w świecie mody oraz odpowiednie podejście do klienta. Praca polega na doradzaniu klientowi. Klientami stylistów są niekiedy osoby świata show-biznesu, ale z jego usług może skorzystać każdy.
Zawód stylisty łączy w sobie kompetencje innych zawodów. Stylista może współpracować z fryzjerami, makijażystami, wizażystami, manikiurzystami, personal shopperami (osobistymi doradcami ds. zakupów). Odpowiada wtedy za całość wizerunku, kreuje go oraz nadzoruje proces metamorfozy, czyli przemiany wyglądu. Stylista może się również specjalizować w konkretnym obszarze wizerunku i być np. stylistą fryzur, stylistą mody czy stylistą paznokci.
Wygląd zewnętrzny jest coraz bardziej ceniony. Obserwuje się jego wpływ na życie prywatne i zawodowe, dlatego zawód ten uważany jest za zawód przyszłości.
Teleinformatyk to specjalista branży IT zajmujący się technologią transmisji danych i narzędziami do sterowania przepływem informacji za pomocą różnych mediów – przewodowych i bezprzewodowych (np. sieci komputerowych, sieci komórkowych). Teleinformatyk posiada interdyscyplinarne kwalifikacje zawodowe, które łączą wiedzę i umiejętności z zakresu telekomunikacji, informatyki i elektroniki. Odpowiedzialny jest za projektowanie, wdrażanie, eksploatowanie, administrowanie oraz konserwowanie systemów i sieci teleinformatycznych. W tym celu posługuje się dokumentacją techniczną urządzeń teleinformatycznych i transmisyjnych.
W zależności od wykonywanych czynności zawodowych teleinformatyk może pracować na stanowisku: